Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Řepka - žlutý zabiják

Autor: ceskejezdectvi (Barbora GAVAROVÁ) Rubrika: Zdraví Publikováno: 
07. 05. 2019
Profil autora »

Žlutá rostlina, u které se nám zdá, že je v podstatě všude. Čím dál častěji ji nacházíme i v blízkosti stájí, výběhů, cest a podobně.

Jak to s ní, ale vůbec je?

 

Existuje několik druhů řepky a ne všechny jsou pěstovány za účelem prodeje jako přísada do biopaliv. Nepěstuje se tedy jenom pro velké dotace, jak bývá často veřejnosti známo. Řepka zabraňuje erozi půdy, kdy díky velkým kořenům půdu lépe kypří a přispívá tak k udržení vody v krajině, což je aktuálně v Česku velkým problémem. Také se používá jako krmivo v podobě šrotu a je to poměrně "levná" varianta krmení. Řepka sama o sobě jedovatá není, ale je známá pro to, že má velký obsah pylů a je silným alergenem. Je ale velmi náchylná na celou řadu škůdců a proto se musí ošetřovat chemicky. A to až 13x ročně!

 

A zde je kámen úrazu. Chemie používána na postřik řepky je velmi agresivní. Jejím obsahem bývají látky karcinogenní (rakovinotvorné) i velmi toxické (a kdoví co ještě, protože k tomuhle se Vám žádný zemědělec nepřizná). V době postřiku a minimálně následující den je doporučeno nepást koně a jiná hospodářská zvířata na místech kde by postřik mohl zasáhnout do pastviny a zvíře jej mohlo pozřít. Na následky těchto postřiků často vymírají roje včel, drobní živočichové, kteří hledají ve vzrostlé řepce útočiště... Např. u srnek tyto látky v těle působí jako jed. Při jejím nadměrném příjmu, kdy například není dostatek potravy, způsobuje to, že zvířatům se mění chuť, zvyšuje se jim potřeba přijímat vodu, jsou apatická, často ztrácí plachost vůči lidem, následně u postižených jedinců dochází k průjmu a k rychlému úhynu v křečích... Avšak k těmto úhynům nedochází ve velkém množství a počet otrávených jedinců nepřesahuje počet jedinců, kteří zahynou např. vlivem dopravní nehody.

 

Řepka je velmi silným alergenem. To znamená, že již vzniklé alergie může zhoršovat, u zdravých koní může alergii vyvolat. Často může způsobovat oteklé oči, oteklé slzné kanálky, slzení očí, dušení, kašlání, podlomy, lehké otravy... V horších případech může vyvolat záchvat, kdy se kůň může začít dusit. V takovém případě musí zasáhnout včas veterinář.

 

V minulosti, cca. čtyři roky zpátky byla kauza ohledně úmrtí a narození mrtvých hříbat a působení postřiků na březí kobyly. Mnoho českých chovatelů upozornilo na to, že pokud se v blízkosti kobyl stříkalo, často docházelo k otokům, dušení... Pokud ve vaší blízkosti, kde máte výběhy, roste řepka, dbejte na to, aby se koně nepásli v době postřiku a minimálně následující den. V tuto dobu je postřik NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ. Sice podle pokynů Státní veterinární zprávy mají zemědělci povinnost informovat dva dny dopředu o použití pesticidů včelaře v okruhu pěti kilometrů a chovatele zvířat. V praxi tomu tak často bohužel nebývá.

 

Dávejte na své čtyřnohé přátele pozor. Hlavně v době stříkání a minimálně následující den se řepce vyhýbejte, jak jen to bude možné.

Komentáře

Buďte první, kdo přidá svůj názor!
Pravidla pro komentáře 

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
  • Píšeme za sebe, svůj názor, svoje zkušenosti.
  • Pamatujeme na heslo: Co zaseju, to sklidím.
  • Zdržujeme se vulgárních výrazů.
Zavřít