Pokud chcete pokračovat, musíte být zaregistrováni a přihlášeni
PŘIHLÁSIT
REGISTROVAT
Přihlášení k Vašemu účtu
PŘIHLÁSIT

Chceme chovat ten „pravý typ" haflinga

Autor: FORHORSE ( ) Rubrika: Akce a události Publikováno: 
25. 02. 2020
Profil autora »
Fotogalerie:

Pojďte s námi nahlédnout do života rodinné farmy manželů Martiny a Pavla Studničkových (Haflinger centrum Vrchovany), kteří se kromě jiného již více jak 15 let věnují chovu haflingů a v současné době patří k předním chovatelům tohoto plemene v ČR. Se svými koňmi se letos představí také na veletrhu For Horse. O jejich lásce ke koním, jejich práci i náklonnosti k tomuto plemeni jsme si povídali s paní Martinou Studničkovou.

 

Kdy a za jakých okolností jste se s manželem dostali ke koním?

Pro mě byli koně již od dětství něčím nadpřirozeným. Ovšem první opravdový kontakt přišel až na střední škole, kde jsem vstoupila do jezdeckého oddílu. Tam jsem pak složila ZZJV a vrhla se na závodní kolbiště. Věnovali jsme se parkurovému skákání. Manžel také začínal v jezdeckém klubu přímo v obci, kde vyrůstal. Členskou základnu tohoto oddílu tvořila převážně děvčata, což se mu jevilo jako velmi atraktivní prostředí. blush

 

Sehráli koně nějakou úlohu při vašem seznámení, a jaké místo nyní zaujímají ve vašem životě?

S manželem jsme se seznámili právě v jezdeckém klubu dnes již neexistujícího Státního statku Dubá. Koně pro nás byli společnou vášní a stali se nedílnou součástí našich životů. Po revoluci se nám narodil první syn a také jsme si koupili svého prvního vlastního koně. Náš společný život začal s jedním poníkem a dovedl nás až k necelé stovce koní, kteří jsou dnes na naší farmě ustájeni.

 

Kdy jste se začali věnovat chovu haflingů a čím si vás toto plemeno získalo?

S haflingem jako takovým jsme se seznámili asi před dvaceti lety. Učarovala nám jeho všestrannost a krása. Elegantní a ušlechtilé plemeno středně velkých koní, které vyhoví jak požadavkům začátečníka, tak sportovního jezdce, s výborným pohybem a velmi dobrým skokovým potencionálem. Prostě jedinečná kombinace zajímavých vlastností. Nám ovšem chvíli trvalo, než jsme se v chovatelské problematice dostatečně zorientovali a ujasnili si, že chceme chovat ten „pravý typ“ haflinga. Na této náročné cestě za poznáním nám byli velkou oporou naši slovenští přátelé – paní Zuzana Kapustová (pozdější předsedkyně Slovenské asociace chovatelů haflingů) a její otec, kteří nám dokázali osvětlit problematiku chovu haflingů bez příměsi cizí krve a správně nás nasměrovat. Za to jim patří naše velké poděkování.

 

Na které ze svých odchovů jste nejvíce pyšní?

Velikou radost nám dělá zejména potomstvo po hřebci 1884 Avalon: klisna Fiola (maj. paní Radka Strnadová) – výborná drezurní klisna a účastnice ME haflingů, klisna Whitney (maj. Mgr. Petra Svobodová[RH1] ) – loni vybojovala na ME haflingů 3. místo ve skokové soutěži pro mladé koně, klisna Olivie (v našem majetku) – loni byla oceněna titulem národní šampionky mladých klisen a letos se připravuje na světovou výstavu haflingů, která se vždy jednou za 5 let koná v tyrolském Ebbsu. Toto trio úspěšných Avalonových dcer skvěle doplňuje momentálně nejúspěšnější hafling naší stáje Avalonův syn – valach Arcane – vicemistr mladých koní z ME haflingů v drezuře a dvojnásobný mistr republiky v drezuře v kategorii mladých.

 

Čemu se se svými koňmi věnujete?

Naše stáj má široký záběr, co se jezdeckých disciplín týče. V letošní sezóně se soustředíme zejména na plnění kvalifikací potřebných pro účast na ME haflingů 2021 v parkurovém skákání, drezuře i všestrannosti, pro které máme 7 potenciálních kandidátů. ME haflingů jsme se v minulých letech účastnili již třikrát a pokaždé to pro nás byl nezapomenutelný zážitek.

 

Je ve vašem životě někdo, kdo vás při vaší práci s koňmi inspiroval?

S manželem jsme se shodli na tom, že po chovatelské stránce je pro nás velkou inspirací zejména Tyrolský svaz. Z toho sportovního hlediska nás dokáže inspirovat každý, kdo svou práci dělá dobře a výsledkem jeho práce je spokojený, ochotný a uvolněný kůň bez ohledu na jezdeckou úroveň a disciplínu.

 

Kterého ze svých sportovních, nebo chovatelských úspěchů si nejvíce ceníte?

Z kategorie těch sportovních to je bezesporu vítězství naší klisny Atlantis v soutěži všestrannosti na ME haflingů v Itálii před pěti lety. Soutěž měla velmi napínavý průběh a teprve chyba rakouské jezdkyně v závěrečném parkuru rozhodla o vítězství naší Atlantis s manželem v sedle. Druhým sportovním úspěchem, kterého si velmi vážíme, je skvělé druhé místo v drezuře našeho valacha Arcane na loňském ME haflingů, kde svým výkonem nadchnul celou komisi mezinárodních rozhodčích. Také si velmi ceníme toho, že klisny z naší stáje (ať už námi odchované, nebo importované) dosáhly 5 x na titul národní šampionky mladých klisen. Těší nás, když vidíme, že se z haflingů, které jsme do ČR přivezli jako půlroční odstávčata, stali plnohodnotní sportovní koně, které dnes vídáme jak na drezurních obdélnících, tak na parkurových kolbištích a 12 z nich dosáhlo takové sportovní úrovně, že se v minulých letech kvalifikovalo až na ME haflingů. To považujeme za velmi dobrou vizitku.

 

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohli označit za svého životního koně?

Já bych asi mohla říci, že pro mě je životním koněm vždy ten, se kterým v daném období svého života intenzivně pracuji, což je momentálně náš valach Arcane. Manžel za svého životního koně považuje našeho odchovance Coudyho (po Cry for Me), se kterým úspěšně dokončil MČR ve všestrannosti.

 

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Jsme rodinnou farmou hospodařící na 200 hektarech půdy a staráme se o 95 koní různých věkových kategorií a 20 ks masného skotu. Chod celé farmy zabezpečujeme nejen my, ale také náš syn a jeho přítelkyně. Každý má v tomto procesu své úkoly. Ráno se obvykle scházíme u snídaně a probereme, co je třeba ten den zařídit. Vyřešíme nezbytnou administrativu a pak si každý jdeme po své práci. Já se věnuji lonžování a přípravě mladých koní. Manžel jezdí po nákupech a úřadech a odpoledne se pak věnuje svým dvěma koním.

 

Co jste si připravili pro publikum veletrhu For Horse?

Na veletrhu představíme naše svěřence v drezurní čtverylce. V kolekci našich haflingů budou i mladí koně, pro které to bude premiérové vystoupení před diváky v tomto specifickém prostředí. Celý náš tým se na tuto výjimečnou událost velmi těší, věříme, že atmosféra zde bude stejně úžasná jako v minulých letech a přejeme tomuto projektu mnoho úspěchů do dalších let a také mnoho spokojených návštěvníků.

                                                                                        Tým veletrhu For Horse 2020

Fotogalerie:

Děkujeme za Váš komentář.
Bude zveřejněn ihned po schválení správcem portálu.

Rozumím
  • Píšeme za sebe, svůj názor, svoje zkušenosti.
  • Pamatujeme na heslo: Co zaseju, to sklidím.
  • Zdržujeme se vulgárních výrazů.
Zavřít